Termal Transfer Etiketler

Ancak ribon ile baskı alınabilen, dolayısıyla üzerindeki bilgilerin kalıcı-dayanıklı olduğu etiketlerdir. Geniş bir uygulama alanında kullanılabilir. 

Genelde Kullanılan termal-transfer etiketlerin bazıları şöyledir;

thermal transfer

 

 • Vellum: Üst yüzeyi kaplamasız, beyaz, kağıt etikettir. Etiket yüzeyi pütürlü mat bir zemine sahiptir. bu sayede ribon baskısını daha fazla emer ve yazılar çizilmelere karşı daha dirençli olabilir. Geniş bir uygulama yelpazesi için kullanılabilir. Kutu, koli etiketi, gıda etiketleri vb.
 • Kuşe: Üst yüzeyi kaplamalı beyaz kağıt etikettir. Hızlı baskılarda bile mükemmel baskı kalitesi sunar. geniş bir uygulama yelpazesi için kullanılabilir. Kutu, koli etiketleri, gıda etiketleri vb.
 • Chromolux Kuşe: Kuşe etikete göre daha parlak ve daha kalın bir etikettir.
 • Pharma Kuşe: Parlak yüzeylidir ve daha incedir. İlaç sektöründe Kullanılır.
 • Kuşe Karton Etiket: Yapışkansız, yüzeyi kuşe kaplanmış, ribon baskıya uygun kağıt etikettir. Çeşitli kalınlıklarda, gramajlarda olabilmektedir. Gıda (bakliyat) ve tekstil sektöründe kullanılabildiği gibi, çiçekçiler tarafından çelenk yazıları için de kullanılmaktadır.
 • Polypropilen (PP) Etiket: Plastik bazlı yırtılmayan etikettir. Yüzeyi parlak veya mat olabilmektedir. Genellikle yüksek performanslı kalıcı akrilik yapışkan bulunur. Uygun ribon ile yapılan baskıda üstün baskı kalitesi alınır. Bulaşma ve çizilme direnci gerektiren uygulamalar için idealdir. Suya maruz kalan etiketler, hareketli parçalara temas eden etiketler dahil çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Kimyasallara ve UV ışınlarına karşı yüksek dayanıklılık sağlar. Opak PP ( Beyaz Renk) ve şeffaf PP (Renksiz) türleri mevcuttur. 
 • Polyetilen (PE) Etiket: Plastik bazlı etikettir. Polypropilen etiketten farklı olarak akış yönünde yırtılabilir ve esneyebilen plastik bazlı etikettir. Renk olarak Opak PE (Beyaz) ve Şeffaf PE (Renksiz) türleri mevcuttur.
 • Silvermat Polyester Etiket: Gümüş renginde yırtılmayan etikettir. Yapışkanı özel uzun ömürlüdür. Genellikle elektronik cihazlarda ve demirbaş etiketlerde kullanılır. Parlak yüzeyli ve mat yüzeyli çeşitleri bulunur. Elektrikli ev aletleri, elektronik ve otomotiv parçaları etiketlemek için idealdir. UV Dayanıklı, çözücülere, sürtünme, ısı, nem ve yaşlanmaya karşı mükemmel dirençlidir. 
 • Fastayr Kuşe : Üst yüzeyi kuşe olan etiket ile yapışkanı arasında alüminyum bir kat daha vardır. Bu etiketin yapışkanı çok kuvvetlidir. Genellikle perdeciler, tekstilciler kumaş üzerine yapıştırarak kullanırlar. 
 • Filmictayre : Yapışkanı çok kuvvetlidir. Yırtılmayan plastik bazlı etikettir. Dayanıklılık ve kuvvetli yapışma gerektiren dış ortam ve suya maruz kalan ortam için idealdir. Genellikle lastik üreticileri kullanmaktadır. 
 • Sandwich - Çift Katlı Etiketler : Etiketin iki kere yapışmasını sağlayan ilave yapışkanlı pergamin taşıyıcı vardır. Etiket ilk kez yapıştığı yüzeyden sökülüp tekrar başka yüzeye yapışabilir. Kuşe ve termal kağıt etiketlerde uygulanabilir. Hastanelerde veya gsm firmalarında kullanılabilmektedir.

  

termal transfer etiketler a

 
 Resim 1 Termal Transfer Yazdırma Tekniği

thermal transfer yazdirma